AUR refuză să voteze Guvernul Veștea
George Simion a anunțat că parlamentarii AUR nu vor participa la votul pentru învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea.
Liderul formațiunii a precizat că partidul său nu își va oferi sprijinul pentru actuala formulă guvernamentală și că aleșii AUR vor părăsi sala în cazul în care votul va avea loc.
„Poziția noastră e cunoscută: nu vom participa la vot”, a declarat Simion.
Potrivit acestuia, Guvernul Veștea nu poate conta pe cele 90 de voturi ale parlamentarilor AUR.
Simion îi cere lui Veștea să vină la negocieri
Președintele AUR susține că Adrian Veștea nu a solicitat sprijinul partidului și nu a prezentat argumente pentru obținerea voturilor necesare învestirii.
În acest context, George Simion l-a invitat pe premierul desemnat la sediul AUR pentru o discuție directă.
„Îl aștept diseară până la ora 20:00 la sediul nostru”, a afirmat liderul AUR.
Simion spune că partidul este dispus să participe la discuții privind viitorul guvern, însă acestea trebuie să fie transparente și asumate public.
Mesaj pentru Nicușor Dan
Liderul AUR i-a transmis un mesaj și președintelui Nicușor Dan.
George Simion a cerut șefului statului să clarifice dacă voturile AUR sunt necesare pentru formarea majorității parlamentare și dacă parlamentarii formațiunii mai sunt considerați extremiști.
„Îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu”, a declarat acesta.
Solicitarea vine după ce, în ultimele luni, reprezentanții AUR au criticat constant eticheta de partid extremist atribuită formațiunii.
AUR susține că Guvernul nu are majoritate
George Simion afirmă că Guvernul Veștea nu dispune de suficiente voturi pentru a trece de Parlament.
Potrivit liderului AUR, fără sprijinul formațiunii sale, executivul nu poate atinge pragul necesar de 233 de voturi pentru învestire.
„Nu va avea 233 de parlamentari”, a declarat Simion.
Acesta i-a cerut lui Adrian Veștea să își depună mandatul dacă nu reușește să obțină majoritatea necesară.


