Becali face dezvăluiri despre votul pentru Guvernul Veștea
Deputatul George Becali, ales în Parlament pe listele AUR și unul dintre parlamentarii care au votat pentru învestirea Guvernului Veștea, a făcut declarații surprinzătoare despre negocierile din culisele votului de luni.
Potrivit acestuia, liderul PSD Sorin Grindeanu i-ar fi mărturisit că a fost surprins de decizia lui George Simion de a nu susține executivul în momentul votului final.
Ce i-ar fi spus Sorin Grindeanu lui George Becali
Becali susține că liderul social-democrat nu înțelegea schimbarea de poziție a șefului AUR și că acesta i-ar fi transmis că Simion promisese anterior susținerea Guvernului.
„Grindeanu mi-a spus că se minuna și el. Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis președintelui că votează. Nu-mi vine să cred așa ceva. Simion i-a promis președintelui că votează». Da, așa a spus. Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint. Eu nu mint”, a declarat George Becali.
Afirmațiile nu au fost confirmate public până în acest moment de Sorin Grindeanu sau de George Simion.
AUR a părăsit sala înaintea votului
În ziua votului pentru învestirea Guvernului Veștea, parlamentarii AUR au ales să părăsească sala de plen.
Decizia a fost anunțată chiar de George Simion, care a declarat că nu va cere colegilor să voteze într-un anumit fel, însă el și cei care susțin poziția partidului nu vor participa la vot.
Plecarea parlamentarilor AUR a redus semnificativ șansele executivului de a obține majoritatea necesară pentru învestire.
Becali: „Bolojan trebuia dat jos”
George Becali a comentat și situația politică generată după căderea Guvernului Veștea.
Întrebat dacă Sorin Grindeanu ar regreta acum îndepărtarea lui Ilie Bolojan din ecuația guvernamentală, Becali a respins categoric această idee.
„Bolojan trebuia dat jos. Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă”, a declarat deputatul.
Guvernul Veștea a fost respins de Parlament
Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit să obțină cele 233 de voturi necesare pentru învestire.
Executivul a fost respins în plenul reunit al Parlamentului, iar procedura pentru desemnarea unui nou prim-ministru trebuie reluată.
În urma acestui rezultat, președintele Nicușor Dan este așteptat să convoace noi consultări cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de premier.


