Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Znews
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII
Znews
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII
Znews
  • ACTUALITATE
  • SOCIETATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII

Angajații din Guvern cer prime de 15.000 de lei: „Nu este normal să avem salarii de 4.500 de lei”

Sebastian Bănicioiu de Sebastian Bănicioiu
11 May 2026
în ACTUALITATE, ECONOMIE, POLITICĂ
0

Sindicatul angajaților din aparatul de lucru al Guvernului a cerut acordarea unei prime de 15.000 de lei pentru fiecare salariat, în contextul nemulțumirilor legate de nivelul salariilor din instituțiile aflate în subordinea Executivului.

Solicitarea a fost făcută public de liderul sindical Noni Emil Iordache, care susține că există discrepanțe majore între veniturile diferitelor categorii de bugetari și că anumite instituții sunt „văduvite” de majorări salariale.

Sindicaliștii reclamă salarii prea mici în Guvern

Potrivit liderului sindical, există funcționari din cadrul Guvernului care câștigă aproximativ 4.500 de lei lunar, în ciuda responsabilităților pe care le au.

„Nu este normal ca la Guvernul României să avem salarii de 4.500 lei”, a declarat Noni Emil Iordache la Antena 3 CNN.

Acesta a oferit și exemplul cercetătorilor din Laboratorul de Control Doping, despre care spune că nu depășesc salarii de 5.500 de lei.

Articole similare

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

Sindicaliștii consideră că nivelul actual al veniturilor nu reflectă activitatea și performanța unor angajați din sistemul public.

Liderul sindical: „Există performanță și la Guvern”

Noni Emil Iordache a afirmat că premierul ignoră contribuția aparatului de lucru al Guvernului și a susținut că angajații din sistemul public au avut un rol important în atragerea fondurilor europene.

„Se pare că premierul nu știe că există performanță și la Guvern”, a declarat liderul sindical.

Acesta a invocat și declarațiile ministrului Pâslaru, potrivit cărora România ar fi atras, prin programele implementate de sistemul public, aproximativ 108 miliarde de euro de-a lungul timpului.

Sindicatul cere o abordare „echilibrată” a salariilor

Reprezentanții angajaților din Guvern spun că Executivul ar trebui să trateze echitabil toate categoriile de bugetari și să nu accentueze diferențele salariale dintre instituții.

„Premierul ar trebui să fie premierul tuturor”, a mai spus Noni Emil Iordache.

Sindicaliștii susțin că există instituții din aparatul guvernamental care generează venituri proprii, însă angajații acestora nu beneficiază de majorările salariale acordate altor categorii din sectorul public.

Cererea pentru prime de 15.000 de lei vine pe fondul tensiunilor din sistemul public

Solicitarea unei prime de 15.000 de lei pentru fiecare angajat apare într-un context tensionat privind salarizarea bugetarilor și reformele promise în administrația publică.

Deocamdată, Guvernul nu a anunțat dacă ia în calcul acordarea acestor prime sau o eventuală majorare salarială pentru angajații din aparatul de lucru al Executivului.

Sebastian Bănicioiu

Sebastian Bănicioiu

Student și jurnalist la început de drum, cu umor, pasionat de sport și cu o obsesie simpatică pentru detalii. #genzeu

Articole Similare

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri
ACTUALITATE

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier
ACTUALITATE

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni
ACTUALITATE

Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Încarcă mai multe

Cele mai noi articole

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni

Panică într-un avion blocat pe pista din Frankfurt. Pasagerii au îndurat peste 50 de grade: „Mi-a fost teamă pentru viața mea”

România, pe primul loc în UE la sărăcia extremă în rândul tinerilor. Peste 15% trăiesc în lipsuri severe

Despre noi  •  Contact  •  Politica de confidentialitate

Facebook Instagram Youtube Tiktok

© 2025 Znews.ro

Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII

© 2025 Znews.ro

Nouă ne pasă ca datele tale personale să rămână confidențiale • Utilizăm cookies sau tehnologii similare pentru a accesa şi a stoca informaţii nesensibile cum ar fi adresa IP. • Prelucrarea datelor dvs. ne permite, de exemplu, să îmbunătăţim experienţa dumneavoastră de utilizator, să măsurăm audienţa site-ului, să afișăm conținut încorporat din rețelele sociale sau să afişăm publicitate personalizată. • Apăsând pe „Accept”, sunteţi de acord cu folosirea de cookies sau tehnologii similare de către New Generation Jurnalism SRL şi partenerii săi.