Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Znews
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII
Znews
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII
Znews
  • ACTUALITATE
  • SOCIETATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII

Summit UE de urgență după amenințările lui Trump privind Groenlanda

Roxana Ioniță de Roxana Ioniță
19 January 2026
în ACTUALITATE, INTERNAȚIONAL, POLITICĂ
0

Liderii Uniunii Europene se reunesc de urgență la Bruxelles pentru a coordona un răspuns comun după amenințările lui Donald Trump.

Summit extraordinar la Bruxelles, convocat de Consiliul European

Liderii celor 27 de state membre ale Uniunii Europene se vor reuni „în zilele următoare” pentru a discuta situația Groenlandei. Anunțul a fost făcut duminică seară de președintele Consiliului European, Antonio Costa.

Potrivit unui oficial european citat de AFP, summitul este programat pentru joi, 22 ianuarie, la Bruxelles. Scopul întâlnirii este coordonarea unui răspuns comun al UE după amenințările lansate de președintele SUA.

Amenințările lui Donald Trump și presiunea tarifară

Donald Trump a amenințat sâmbătă mai multe țări europene – Danemarca, Norvegia, Suedia, Franța, Germania, Marea Britanie, Olanda și Finlanda. El a declarat că va impune tarife vamale suplimentare până la încheierea „unui acord pentru vânzarea completă şi integrală a Groenlandei”.

Articole similare

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

Suprataxa anunțată este de 10% și ar urma să intre în vigoare de la 1 februarie. Trump a avertizat că aceasta ar putea crește până la 25% începând cu 1 iunie, amplificând tensiunile comerciale dintre SUA și Europa.

sursa: PRIO

UE analizează activarea „Instrumentului anti-coerciție”

Duminică, la nivelul Uniunii Europene au apărut apeluri pentru folosirea „Instrumentului anti-coerciție”. Este vorba despre un mecanism economic care nu a mai fost utilizat până acum.

Acesta ar putea deveni parte a răspunsului UE la amenințările cu taxe vamale ale președintelui american. Mecanismul este conceput pentru a descuraja presiunile economice exercitate asupra statelor membre.

Două scenarii dure discutate de statele membre

Ambasadorii celor 27 de state membre s-au reunit duminică seară și au discutat posibilele măsuri de răspuns. Potrivit Financial Times, citat de Reuters, sunt analizate două scenarii principale.

Primul scenariu prevede impunerea unor taxe vamale pentru importurile din SUA, în valoare de 93 de miliarde de euro. Al doilea scenariu vizează restricționarea accesului companiilor americane la piața unică a Uniunii Europene.

sursa: Hotnews

Discuții tensionate așteptate la Davos

Cele două variante sunt luate în calcul ca instrumente de negociere în dialogul cu Donald Trump. Liderii europeni intenționează să le folosească drept argumente în discuțiile directe cu președintele SUA.

Întâlnirile ar urma să aibă loc în marja Forumului Economic Mondial de la Davos, programat săptămâna viitoare. Potrivit Financial Times, oficiali europeni sunt deja implicați în pregătirea acestor întrevederi decisive pentru relațiile UE–SUA.

Roxana Ioniță

Roxana Ioniță

Articole Similare

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri
ACTUALITATE

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier
ACTUALITATE

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni
ACTUALITATE

Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Încarcă mai multe

Cele mai noi articole

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni

Panică într-un avion blocat pe pista din Frankfurt. Pasagerii au îndurat peste 50 de grade: „Mi-a fost teamă pentru viața mea”

România, pe primul loc în UE la sărăcia extremă în rândul tinerilor. Peste 15% trăiesc în lipsuri severe

Despre noi  •  Contact  •  Politica de confidentialitate

Facebook Instagram Youtube Tiktok

© 2025 Znews.ro

Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII

© 2025 Znews.ro

Nouă ne pasă ca datele tale personale să rămână confidențiale • Utilizăm cookies sau tehnologii similare pentru a accesa şi a stoca informaţii nesensibile cum ar fi adresa IP. • Prelucrarea datelor dvs. ne permite, de exemplu, să îmbunătăţim experienţa dumneavoastră de utilizator, să măsurăm audienţa site-ului, să afișăm conținut încorporat din rețelele sociale sau să afişăm publicitate personalizată. • Apăsând pe „Accept”, sunteţi de acord cu folosirea de cookies sau tehnologii similare de către New Generation Jurnalism SRL şi partenerii săi.