Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Znews
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII
Znews
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII
Znews
  • ACTUALITATE
  • SOCIETATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII

Foștii magistrați și militari ar putea pierde locuințele de serviciu după pensionare. Proiect de lege cu termen-limită de 3 luni

Sebastian Bănicioiu de Sebastian Bănicioiu
22 December 2025
în ACTUALITATE, POLITICĂ
0

Dreptul de folosință încetează automat la ieșirea din funcție

Potrivit proiectului inițiat de Ministerul Justiției, dreptul de a locui într-o locuință de serviciu se va pierde automat în momentul încetării raportului de serviciu. Măsura se aplică indiferent dacă ieșirea din sistem are loc prin pensionare sau prin eliberare din funcție.

Noua reglementare elimină orice posibilitate de păstrare a locuinței după încheierea activității, indiferent de data semnării contractului de închiriere sau de vechile excepții prevăzute în legislație.

Contractele încetează și pentru soți sau urmași

Proiectul prevede că toate contractele de închiriere pentru locuințele de serviciu vor înceta de drept odată cu ieșirea titularului din activitate. Obligația de eliberare a spațiului se va aplica și soțului sau soției, precum și urmașilor care locuiau în imobil.

Termenul stabilit pentru părăsirea locuinței este de maximum trei luni de la intrarea în vigoare a noii legi.

Articole similare

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

Aproape 200 de locuințe sunt ocupate de persoane inactive

Datele din expunerea de motive arată că, în prezent, aproape 200 de locuințe de serviciu sunt ocupate de pensionari sau urmași. Situația este răspândită în mai multe instituții:

  • Ministerul Justiției și instanțele: 53 de locuințe ocupate de pensionari
  • Ministerul Public: 7 locuințe ocupate
  • Administrația Națională a Penitenciarelor: 88 de locuințe ocupate de pensionari sau urmași
  • Ministerul Apărării Naționale: 45 de locuințe ocupate
  • Ministerul Afacerilor Interne: 6 locuințe ocupate
  • STS: 3 locuințe ocupate de cadre în rezervă

De ce vrea Guvernul să schimbe regulile

În nota de fundamentare, inițiatorii explică faptul că locuințele de serviciu au fost concepute ca un sprijin temporar pentru personalul activ care nu deține o locuință în localitatea unde lucrează. În timp, însă, legislația actuală a permis transformarea acestui beneficiu într-un avantaj permanent pentru persoane ieșite din sistem.

Scopul noii legi este redistribuirea fondului locativ către angajații activi și eliminarea inechităților create de păstrarea locuințelor după pensionare, în contextul dezbaterilor mai largi despre pensiile speciale și reforma justiției.

Ce urmează

Proiectul de lege se află în dezbatere publică, urmând să primească avizele guvernamentale și să fie trimis în Parlament pentru vot. Adoptarea ar putea avea loc în următoarele săptămâni, iar impactul său ar afecta direct sute de foști angajați ai sistemului public.

Sebastian Bănicioiu

Sebastian Bănicioiu

Student și jurnalist la început de drum, cu umor, pasionat de sport și cu o obsesie simpatică pentru detalii. #genzeu

Articole Similare

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri
ACTUALITATE

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier
ACTUALITATE

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni
ACTUALITATE

Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni

de Sebastian Bănicioiu
26 June 2026
Încarcă mai multe

Cele mai noi articole

Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu. Doi tineri au fost prinși după ce au încercat să fugă și au aruncat o pungă cu droguri

Siegfried Mureșan, propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

Un bebeluș de trei luni a participat la reuniunea miniștrilor europeni

Panică într-un avion blocat pe pista din Frankfurt. Pasagerii au îndurat peste 50 de grade: „Mi-a fost teamă pentru viața mea”

România, pe primul loc în UE la sărăcia extremă în rândul tinerilor. Peste 15% trăiesc în lipsuri severe

Despre noi  •  Contact  •  Politica de confidentialitate

Facebook Instagram Youtube Tiktok

© 2025 Znews.ro

Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • ACTUALITATE
    • POLITICĂ
    • ECONOMIE
    • INTERNAȚIONAL
  • SOCIETATE
    • SOCIAL
    • EDUCAȚIE
    • SĂNĂTATE
  • CULTURĂ
  • ENTERTAINMENT
  • TECH
  • AUTO
  • SPORT
  • OPINII

© 2025 Znews.ro

Nouă ne pasă ca datele tale personale să rămână confidențiale • Utilizăm cookies sau tehnologii similare pentru a accesa şi a stoca informaţii nesensibile cum ar fi adresa IP. • Prelucrarea datelor dvs. ne permite, de exemplu, să îmbunătăţim experienţa dumneavoastră de utilizator, să măsurăm audienţa site-ului, să afișăm conținut încorporat din rețelele sociale sau să afişăm publicitate personalizată. • Apăsând pe „Accept”, sunteţi de acord cu folosirea de cookies sau tehnologii similare de către New Generation Jurnalism SRL şi partenerii săi.